Jak kinesiologické tejpování pomáhá?
Kinesiologické tejpování je fyzioterapeutická metoda, kterou lze ovlivnit svaly, vazy, šlachy a lymfatický systém. Využívá se pro úlevu od bolesti, na přetížené svaly, na snížení otoků a podporu hojení. Pružné tejpovací pásky slouží k fixaci kloubů podobně jako ortézy. Jde vlastně o ortézu šitou na míru. Tejpování se používá jako prevence nebo léčba sportovních zranění. Úkolem je zmírnit dlouhodobé problémy a pokusit se o jejich nápravu.
Tejp je elastická páska z bavlny, která je schopná se natáhnout, ale i smrštit. Svými vlastnostmi se podobá lidské kůži. Páska je obarvená barvivem, barvy nemají vliv na léčení. Světlejší barvy mají méně barviva, jsou lehčí, proto vydrží méně dnů. Tmavé barvy vydrží na kůži déle. Intenzita napnutí při lepení je o 40-60%. Jeho aplikace vydrží 3-7 dní. Tejp je voděodolný a pacient se s ním může sprchovat, nejsou vhodné dlouhé koupele. Páska drží na kůži pomocí lepidla z pryskyřice. Musí se aplikovat na čistou, odmaštěnou, oholenou a suchou pokožku. Nesmí se aplikovat na bradavice, otevřené rány a ekzémy.
Tejp si můžeme aplikovat i sami, pokud si nezalepíme správné svaly, nestane se nic, nemůže nám tedy ublížit. Sundává se nejlépe mokrý, necháme jej rozmočit ve vodě. Nebo jej můžeme potřít olejem či máslem. Lepí se zeshora dolů, tato funkce má zpevňovací charakter. Funkce zespoda nahoru má relaxační charakter. U pásky zastřiháváme rohy do kulata, aby se nezachytávala na oblečení. Páska může mít tvar písmene Y, I, X. Kinesiologický tejping je oblíben zejméně na taneční konzervatoři a v gymnastických spolcích. Při zranění kotníků baletek se preferuje tato forma léčení.
